LUSATIA GLOW - European Minorities Network

Mjazynarodna konferenca & wótwórjenje běrowa
DRESDEN / DRJEŽDŹANY – BAUTZEN / BUDYŠYN
DEUTSCHLAND / NIMSKA

2022

REGISTRACIJA
European Minorities Network Strategic Map

Program
14.07.2022 STAWNE ZASTUPNISTWO SERBSKEGO SEJMA, Schloßstraße / Grodowa droga 14, 01067 DRESDEN / DRJEŽDŹANY

MJAZYNARODNA KONFERENCA „LUSATIA GLOW 2022“
WÓTWÓRJENJE KONFERENCE – HUSWĚŚENJE STAWNEGO ZASTUPNISTWA SERBSKEGO SEJMA & BĚROWOWYCH ŚPOW PROJEKTA LUSATIA GLOW 

14.00 góź. – Huwitanje
pšosonych partnarjow a gósći z cełego europskego kontinenta w Drježdźanach

16.00 góź. – Zjawna inauguracija „Welcome DRESDEN“
stawnego zastupnistwa SERBSKEGO SEJMA a projekta LUSATIA GLOW – European Minorities Network (EMNet) w stolicy Lichotnego stata Sakskeje na Grodowej droze w centrumje města Drježdźany:

„WITAJŚO DRJEŽDŹANY – ZE SERBAMI W HUTŠOBJE PŚIŹO SAKSKA DO EUROPY!“

  • Wótwórjenje śpow SERBSKEGO SEJMA a LUSATIA GLOW – EMNet: Serbska góspodliwosć a hopytowanje lokalneje gastronomije
  • Open Air ludowy swěźeń w běrtelu Grodoweje drogi: wótwórjeńske nagrono & swěźeńska muzika
  • Serbsko-Nimska popowa & rockowa žywa muzika

19:00 góź. – LUSATIA GLOW:
Swětocne granice pśekšacajuce tśikrajowe huswěśeńske zarědowanje w Stawnem zastupnistwje SERBSKEGO SEJMA a w LUSATIA GLOW – EMNet konferencowej a koncertowej žurli na Schösserowej gasy 19, 01067 Dresden/Drježdźany – jano z pśepšosenim:

Swětocne wótwórjenje: SLAVONIC FANFARE op. 11 – komponěrowane a wěnowane SERBSKEMU SEJMOJU wót Davida Chmelíka (* 1968), pśedstajony wót Praskego dujaŕskego ansambla, Česka republika – prapremiera

Wótwórjeńske nagrono: dr. Andreas KLUGE, załožeński cłonk SERBSKEGO SEJMA

“RĚDNA ŁUŽYCA” – serbska narodna hymna – Karlo Awgust Kocor (1822 – 1904) – Praski dujaŕski ansambl, Česka republika

SERBSKI SEJM Image Trailer – swětowa premiera

INTERMEZZO op. 118 N°2 za klawěr – Johannes Brahms (1833 – 1897) – klawěr: Olivier Roberti, Belgiska

Huwitańske nagrono: Radim SRŠEŇ Ph.D., Deputy Minister Regional Development Czech Republic from the UNO Headquarters New York, USA

“ARIA HALKI” z opery HALKA – Stanisław Moniuszko (1819 – 1872)
“O, WĚM, NJASOM GRĚCH” – ukrainiski ludowy spiw
“GDYŽ JO MĚ STARA MAŚ SPIWAŚ HUCYŁA” op. 55 N°4 – Antonín Dvořák (1841 – 1904) – sopran: Anastasia Varga, Ukraina

Huwitańske nagrono: Marta BARANDIY, prezidentka ciwilnotowarišnostnych organizacijow PROMOTE UKRAINE, Brüssel, Belgiska

“SŁAWA A LICHOTNOSĆ UKRAINY HYŠĆI NJEJO ZAJŠŁA” statna hymna UKRAINY – Praski dujaŕski ansambl, Česka republika

Głowne nagrono: Karl-Heinz LAMBERTZ, prezident Nimskorěcnego zgromaźeństwa, Pódzajtšna Belgiska

TŚI ROMANCE za obou a klawěr op. 94 – Robert Schumann (1810 – 1856) – oboa: Khrystyna Korchynska, Ukraina; klawěr Olivier Roberti, Belgiska

Huźěkowanje: dipl. narodny góspodaŕnik David CHMELÍK, załožaŕ a prezident
SLAVONIC EUROPE

SONATA za wioloncello a klawěr op. 65, 2. a 3. sajźba – Fryderyk Chopin (1810 – 1949) – wioloncello: Adam Klánský, Česka republika; klawěr: Olivier Roberti, Belgiska

Zakóńcenje: “JEZUS WÓSTANJO MÓJA RADOSĆ” BWV 147 – Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Praski dujaŕski ansambl, Česka republika

20.30 góź. – Come together: „SAXONY BY NIGHT“ –
Open Air koncert za Drježdźanaŕki a Drježdźanarjow na Grodowej droze / Schloßstraße & wjacerja za kazanych gósći w a na terasy restawracije „Platzhirsch am Schlosseck“ w drježdźańskem nutśikownem měsće

Program
15.07.2022 VILLA WEIGANG,
Weigangska droga 1, 02625 BAUTZEN / BUDYŠYN

MJAZYNARODNA KONFERENCA „LUSATIA GLOW 2022“
MULTIMEDIA-PREZENTACIJE REGIONALNYCH PANELOW

08.00 góź.
Shuttle za pśepšosonych gósći z nutśikownego města Drježdźanow do kongresowego centruma w Budyšynje

09.00 góź.
Zachopjeńk konference „LUSATIA GLOW“ w konferencnem centrumje Villa Weigang w Budyšynje

Wótwórjenje:
SLAVONIC EUROPE / SERBSKI SEJM (DE) / ŁUŻYCKI ALIANS (PL) / LUŽICKÁ ALIANCE ČR (CZ)
Nimsko-pólsko-česke gósćinarje a projektowe iniciatory z Łužyskego krajowego tśirožka

Prezentacija:
LUSATIA GLOW – European Minorities Network (EMNet) – Project Trailer – swětowa premiera

Pśiwitanje:
Sabine VERHEYEN MdEP
pśedsedaŕka huběrka za kulturu a kubłanje
Europski parlament

Keynotes:
Manfred WEBER MdEP, Europski parlament, pśedsedaŕ EVP-frakcije
Marta BARANDIY, organizacija PROMOTE UKRAINE, Brüssel – Kiew, załožaŕka a pśedsedaŕka
Karl-Heinz LAMBERTZ, prezident Parlamenta Nimskorěcnego zgromaźeństwa w Pódzajtšnej Belgiskej, něgajšny prezident EU-huběrka regionow (2017-2020)
doc. dr. Šimon MARINČÁK Ph.D., direktor Slawistiskego instituta
Jan Stanislav, Słowakska akademija wědomnosćow, Bratisława, Słowakska

Pśepšosone gósći z tu- a wukraja

10.00 góź. – zawjeźenje:
LUSATIA GLOW – European Minorities Network (EMNet) Initiative
dipl. narodny góspodaŕnik David CHMELÍK
SLAVONIC EUROPE
głowny projektowy koordinator

Panele

Panel I
Prezentacija modela LUSATIA GLOW (LG) & zachopny region: Nimska / Pólska / Česka

> IANUA Digital Language Learning Platform – European Linguistic Network
> EASTERN EUROPEAN ARTE (TV & Radio) – European Educational Network
> EUROPEAN TRANSLATIONAL UNIVERSITY LUSATIA JAN SKALA (ETULIS):
An East-West Excellence Initiative

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

SERBSKI SEJM / Łužyca w Nimskej
ŁUŻYCKI ALIANS / Łužyca w Pólskej
LUŽICKÁ ALIANCE ČESKÁ REPUBLIKA / Łužyca w Českej

Panel II
Prezentacija TRIPOINT BESKIDS GLOW (BG) partnaŕski region: Słowakska / Česka / Pólska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

nawjedowanje: Marta SLÁVIKOVÁ, RRA Kysuce, Čadca, SK

cłonki:

Peter STAŇO, Národopisná skupina Hrčava zs, CZ
Słowakska akademija wědomnosćow, Bratisława – Ján Stanislav Institut za slawistiku / SK:

direktor: dok. dr. Šimon MARINČÁK

cłonk: prof. dr. Robert LAPKO

Ján Gálik, Za slušné Slovensko – bergaŕske zjadnośeństwo, Bratisława / SK

Panel III
Prezentacija ALPE ADRIA GLOW (AAG) partnaŕski region: Słowjeńska / Italska / Awstriska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

Lojze WIESER, nakładnistwo Wieser Verlag, Klagenfurt / Celowec, Awstriska

Panel IV
Prezentacija SLAVONIC GLOW (SG) partnaŕski region: Pódpołnocna Macedońska / Serbiska / Bulgaŕska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA::

nawjedowanje: Katica JANEVA, ALDA, Skopje, MK

cłonki:

    • Milena DIMITROVSKA, ALDA, Skopje, MK
    • Stanka PARAĆ DAMJANOVIĆ, ALDA, Subotica, RS
    • Ana JOVANOVIĆ, ALDA, Knjaževac, RS
    • dr. Viktor ZAKAR, MK

Panel V
Prezentacija EIFEL GLOW (EG) partnaŕski region: Belgiska / Nimska / Nižozemska / Luxemburgska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

Parlament Nimskego zgromaźeństwa / Eupen / PÓDZAJTŠNA BELGISKA
prezident: Karl-Heinz LAMBERTZ

11.00-11.30 góź.: kafejowa pśestawka

Panel VI
Prezentacija DANUBE GLOW (DG) partnaŕski region: Serbiska / Rumuńska / Hungorska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

nawjedowanje: Stanka PARAĆ DAMJANOVIĆ, Balkan Network for Local Democracy – prezidentka, Subotica / SR

Panel VII
Prezentacija ATLANTIC GLOW (AG) partnaŕski region: Špańska / Portugalska

KOORDINĚRUJUCA KUPKA:

nawjedowanje: Uxío NOVO REY – Fundación Uxío Novoneyra Galicia – Pódwjacorny region, Pódpołnocna Portugalska + Eo-Navia a Bierzo

cłonki:

    • Gisela DÍAZ LÓPEZ
    • Lía PEREZ
    • Carlos AMAT, Mediterana husoka šula za muziku, Valencia, ES

Panel VIII
Prezentacija nałožowańskego regiona ŠUMAVA SPRINGS (SPP): Česka / Bayerska

> SLAVONIC WORLD multimedia-prezentacija, Klatovy, CZ
> SLAVONIC CULTURAL FORUM JAN HUS (JHSCF) Pólska, CZ
> SPIRITUAL SPACES ART PROJECT (SAP), CZ-EN

Panel IX
Prezentacija UKRAINE GLOW (UG), granicu pśekšacajuca mjeńšyna sui generis: Ukraina / EU

> Digitalna multimedijowa-platforma – dualny pśistup
> zarědowanja (festiwale, koncerty, konference, hustajeńce)
> Europske lěśe za ukrainske źiśi

> Orchester Słowjańskeje młoźinskeje filharmonije (SYP):

Sophie Chotek Herzogin von Hohenberg mjazynarodne huběźowanje za słowjańsku
muziku, Grod Konopiště, Česka

Juro Mětšk Mjazynarodna akademija za słowjańsku muziku, Łužyca, Nimska

Paweł Klecki huběźowanje dirigentow, Łódź, Pólska

Zespominanje a zakóńcenje konference
SLAVONIC EUROPE
SERBSKI SEJM

13.30 góź. – hobjed

15.00 góź. – wótjězd